EPOKSİ ZEMİN

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi hem reçinelerden hem de sertleştiricilerden oluşan bir sistemdir. Bu iki bileşen bir arada karıştırıldıktan sonra, kimyasal bir reaksiyon tetiklenir, bu da zeminin yüzeyine iyi bağlanan sağlam ve sert bir plastik yüzeye neden olur. Substrat tipik olarak betondur, ancak başka tiplerde de olabilir (aşağıda tartışılmaktadır).

Bir epoksi zemin kaplaması, çok sayıda epoksi katmanının uygulanmasını gerektirir. Daha ince kaplamalar daha ucuzdur, ancak daha yumuşak ve dolayısıyla daha kaygan olurlar. Ayrıca zemindeki kusurları göstereceklerdir. Daha kalın kaplamalar için bunun tersi geçerlidir. Zeminde kayganlık olmazken, kusurlar giderilecektir.

Zemin Epoksi Kaplama Boyama
Epoksi zemin Kaplama
Epoksi Boyama Kaplama
Epoxy Floor Kaplama

Epoksi Zemin Sistemleri Çeşitleri

Bakımı kolay, endüstriyel sınıf bir döşeme seçeneği olarak düşündüğünüz zaman, sizin için bir epoksi çözümü olduğunu iddia ediyoruz! Performance Industrial’de 30’dan fazla farklı epoksi ve endüstriyel döşeme sistemi sunuyoruz. İşte en popülerlerimizden birkaçı:

·         Kendiliğinden Yerleşen Epoksi Zeminler

– Kendiliğinden yerleşen epoksi yeni, eski, çatlak veya hasar görmüş beton zeminlere pürüzsüz, sorunsuz, dayanıklı ve az bakım gerektiren bir zemin yüzeyi oluşturmak için uygulanır. Kendi seviyelendirme sistemi çeşitli renklerde de mevcuttur. Renkler, dekoratif tasarımlar yapmak, trafik düzenlerini belirtmek veya endüstriyel ortamlarda çalışma alanlarını vurgulamak için kullanılır. Bu sistem, estetik çekiciliğe ve / veya aşınmaya, kimyasal maddelere, ısıya veya kaymaya karşı dayanıklılığa ihtiyaç duyduğunuzda kullanılır.

  • Kullandığımız yer: üretim tesisleri, depolar, galeriler, ticari garajlar, mutfaklar, uçak hangarları, atletik tesisler ve daha fazlası.

·         Epoksi Harç Katları

– Ultra dayanıklı, bu en güçlü epoksi zemin sistemidir. Bu yüksek yapılı, kesintisiz sistem% 100 katı epoksi ve dereceli kum veya kuvars kumu ile yapılmış ve sonra mala ile perdahlanmıştır. Harç sistemleri çok etkili ve kimyasallara dayanıklıdır. Bu sistem aynı zamanda yüksek inşa süreci nedeniyle eski zeminlerin onarımında da etkilidir.

  • Kullandığımız yer: üretim tesisleri, mekanik odalar, depolar, ticari mutfaklar, restoranlar, garajlar ve forklift gibi ağır ekipmanların kullanılacağı servis alanları.

·         Kuvars Dolgulu Epoksi Zeminler

– Kuvars epoksi döşeme sistemleri, yüksek performanslı epoksi polimer reçinesini renkli kuvars taneleri ile birleştirir. Sonuç, dekoratif, sıhhi, kaymaya dayanıklı ve son derece dayanıklı olan çok işlevli bir zemindir.

  • Kullandığımız yer: soyunma odaları, tuvaletler, okullar, kafeteryalar, showroomlar, hafif imalatlar, lobiler, ofisler ve daha fazlası.

·         Anti-Statik Epoksi Zeminler (ESD Dayanıklı Zeminler):

Elektro-statik şarj (ESD) birçok çalışma ortamında aşırı derecede tehlikeli olabilir. Anti-statik epoksi döşeme, statik tehlikeleri azaltmaya yardımcı olur. Bu döşeme sistemi tipik olarak potansiyel tahliyeleri boşaltmak, topraklamak veya dağıtmak için statik elektrik biriktiren iletken bir malzeme içerir. Yanıcı madde içeren ortamlarda şiddetle tavsiye edilir.

  • Kullandığımız yer: Sağlık tesisleri, elektronik, kimyasal veya ilaç üretim tesisleri; Yanıcı gaz veya sıvı kullanan yerler veya yanıcı toz birikmesi riski vardır.

·         Epoksi Pul Katları:

Canlı, çok renkli, kesintisiz, esnek yüzeyler oluşturmak için epoksi içerisine renkli cipsler veya pullar yerleştirildiğinde pul zemin sistemleri yapılır. Çipler sadece estetik açıdan hoş değil, aynı zamanda hafif pürüzlü yüzeyleri kayma ve düşmeyi azaltır. Pullar sonsuz çeşitlilikte renk, stil, doku ve ebatta mevcuttur ve tercih ettiğiniz kombinasyonda karıştırılabilir.

  • Kullandığımız yer: ticari mutfaklar, soyunma odaları, spor salonları, otomotiv showroomları, veteriner klinikleri, çamaşırhaneler ve daha fazlası.
Epoksi Kulmalı Yer kaplama THY İstanbul
Epoksi Yer Döşeme İstanbul
THY Akıllı Şap İstanbul

Epoksi Zeminlerin Artıları:

Görünüm

Ortalama bir garaj tabanına kıyasla, epoksi zeminler aydınlık ve profesyoneldir. Tek başlarına görünmeleri onları kullanmaya başlamasını sağlar. Pürüzsüz ve pürüzsüz yüzey aynı zamanda süpürme ve bakımı çok kolaydır. Bu tür zeminlere fazla yapışmadığından, pisliği temizlemek çok kolaydır.

Ödenebilirlik

Diğer döşeme türleriyle karşılaştırıldığında, epoksi döşemelerin metrekare başına maliyeti yenmek zordur. Doğrudan beton ve diğer döşeme türlerine monte edilebildiğinden, kurulum maliyetleri diğerlerine göre biraz daha düşüktür. Fiyatlandırma, epoksi zemin kaplamalarında bulabileceğiniz en büyük ve en acil avantajlardan biri olmaya devam ediyor.

Direnç

Epoksi zeminler hemen hemen her şeye karşı çok dirençlidir – yağ, benzin, çamaşır suyu, şanzıman yağı, temizleyiciler ve daha fazlası. Bu, sık sık garajlarda ve otomotiv endüstrisinde kullanılmasının temel nedenlerinden biridir. Dayanıklı kimyasal dökülmelere / temizleyicilere ek olarak, epoksi zemin kaplaması da ısıya ve suya dayanıklıdır. Kaplama üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan birçok kimyasal dökülmelere karşı neredeyse geçirimsizdir.

Bir başka profesyonel de bu zeminlerin bakteri ve mikroplara karşı dirençli olması, bu da sanitize edilmelerini çok kolaylaştırır. Bu nedenle epoksi hastaneler ve klinikler için mükemmel bir seçimdir.

dayanıklılık

Dayanıklılıkları için belirgin bir şekilde değer verilen epoksi zeminler, diğer birçok zemin tipinden daha uzun bir ömre sahiptir. Onu döken tek malzeme betondur, ancak uygun şekilde kapatılması ve bakımı gerekir. Ayrıca, bir epoksi zemin kaplaması için yine de beton gerekli. Epoksi zemin kaplaması, betonun son derece dayanıklı olmasını sağlar. Ayrıca yorulma önleyici faydalar da sağlarlar ve harç veya tutkal olmadan çimentoya kolayca sürülebilirler.

Koruyucu

Epoksi zemin kaplama, temel betonu nemden, lekelerden, greslerden ve çatlaklardan korur. Uzun vadede, bu halı veya harç temizleme ihtiyacını ortadan kaldırarak temizlik ve bakım maliyetlerinde büyük ölçüde tasarruf sağlar. Ayrıca sunduğu koruma süresi ve seviyesi için de oldukça makul fiyatlı.

Uzun yaşam

Epoksi kaplama birçok yer döşemesinden daha uzun sürer. Doğru takıldığında, çatlama veya soyulma olmadan birkaç yıl sürebilir. Dayanıklılığın yanı sıra, ömrü ticari ve endüstriyel kullanım için popüler hale getirir.

Çeşitlilik

Epoksi zeminlerinizi de dekore etmek için mükemmel bir seçimdir. Kusursuz, pürüzsüz, zarif ve zarif bir parlaklık kazandıran çeşitli renklerde mevcuttur. Döşeme ayrıca geleneksel veya kişiselleştirilmiş desen ve tasarımlar halinde düzenlenebilir. Seçenek sayısı, sade betonu yükseltmek ve bir ev veya ofis ortamını iyileştirmek için ekonomik bir yol yapar.

Epoksi Zeminlerin Eksileri:

Geçici

Zeminlerinizde epoksi kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri, bunun geçici bir döşeme çözümü olmasıdır. Dayanıklı ve dayanıklı olsa da, eninde sonunda değiştirmeniz gerekecektir. Bazı diğer döşeme çözümlerinin aksine, günlük aşınma ve yıpranma epoksi zeminlerde etkilidir. İşlerin iyi görünmesini sağlamak için yeni bir kat epoksi indirmeniz gerekir. Bu, özellikle zeminin yüzeyine ağır şeyler düşerse kaçınılmazdır.

Çatlaklar gelişebilir ve ufalanma çok yaygın bir konudur. Düşünce cipsleri küçük bir rahatsızlık olarak başlayabilir, nihayetinde katın soyulması için geniş bir alana yol açabilir. Tekerlekli arabaları ve araç kutusu tekerlekleri, hasarlı nokta üzerinde yuvarlandıklarında yakalanırlar. Bu gerçekleştiğinde zeminin onarılması gerekir.

Kaygan

Epoksi zeminler kaymaya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu con evrensel değildir. Çok kaygan olabileceğinden, sadece yağ kaplı epoksi için özeldir. Ancak, ıslandığında tehlikeli bir durum yaratan çok kaygan da olabilirler. Zeminde su veya dökülmeye yatkın bölgelerde iyi bir seçim değildir. Bu başka bir sakıncadır. Ancak, zemini tekstüre edebiliyorsanız, bu riski en azından bir dereceye kadar azaltabilirsiniz.

Hazırlık

Mevcut zeminleri epoksi uygulamak için hazır hale getirmek sıkıcıdır. Bunun için önemli miktarda çaba harcar. Epoksi kaplama yapılmadan önce beton zemin temiz ve yağdan, yağdan ve solventlerden arındırılmış olmalıdır. Çatlakların da doldurulması gerekecektir. Beton zeminlerin temizlenmesi birden fazla deneme gerektirir. Gerekli olan tüm bu hazırlık çalışmaları bir dezavantajdır.

Uygulama

Betonu hazırlamaya yönelik geniş kapsamlı hazırlamanın yanı sıra, epoksi kaplamanın uygulanması zaman alan bir işlemdir. Ayrıca düzgün kuruması birkaç gün sürer. Ek olarak, ilk kat epoksi, bir sonraki katın eklenmesinden önce tamamen kurumalıdır.

Koku

Islak epoksi, güçlü dumanlara sahiptir. Koyu epoksi tonları, açık tonlardan daha sertleşir. Uygulamadan sonra amonyak kokusu alma eğilimindedirler.

Duyarlılık

Epoksi parkenin tam olarak talimatlara göre monte edilmesi gerekir. Düzgün yapılmazsa, döşeme olması gerektiği kadar uzun sürmez. Kaplama ayrıca oldukça kolay bir şekilde çizilebilir. Üzerindeki boyayı temizlemek çok zor. Kaplama, sadece nem seviyelerinin düşük olduğu yılın o zamanlarında uygulanmalıdır. Bunun nedeni, nemin bu zeminlerin dayanıklılığını etkileyebilmesidir.

bağlılık

Yapışma sorunlarından kaçınmak için epoksi uygulanmadan önce beton zemin iyice kurutulmalı, hazırlanmalı ve temizlenmelidir. Epoksi bodrum gibi nemli bir ortamda iyi yapışmaz. Epoksi boya, nemli bir ortamda nemli bir ortamda uygulanırsa zeminleri soyar.

BIR EPOKSI ZEMIN IŞLEMIYLE NELER ELDE ETMEYI UMUYORSUNUZ?

 • Estetik bir mesele mi: Daha iyi, daha parlak, renkli veya modaya uygun görünmesini mi istiyorsun?
 • Sadece onu korumak ve daha uzun süre dayanmak ister misiniz?
 • Bunların ikisini de yapmak ister misiniz?
 • Temizliğini kolaylaştırmak ister misiniz?
 • Amacınız zemini daha güvenli, ıslakken daha az kaygan hale getirme veya geçiş sorunları gibi aşınma tehlikesi zeminlerini aşmak mıdır? Buralar, boşluklar, açık kenarlar, çukurlar vb.
 • Betonunuz eski, çatlamış ve yıpranmış mı? ve gelecekteki değiştirme maliyetlerinde meydana gelen bozulmayı önlemek istiyor musunuz?
 • Yeniden yüzeylendirmek ve onu elementlerden ve günlük aşınma ve yıpranmadan korumak ister misiniz?