LİNOLYUM ZEMİN KAPLAMA

Linolyum Nedir ve Avantajları Nelerdir?

İlk önce linolyumun ne olmadığını söyleyerek başlayalım – vinil döşeme değil. Bazen vinil ve linolyum eş anlamlı olarak kullanılır, ancak ikisi çok farklı ürünlerdir.

Doğal Bir Ürün Linolyum

Linolyum döşeme doğal ürünlerden üretilir ve çoğu yenilenebilir. Keten bitkisinin tohumlarından, öğütülmüş mantar veya odun, çam reçine, ezilmiş kireçtaşı ve mineral pigmentlerinden (renk için) elde edilen keten tohumu yağından yapılır. Bu içerikler genellikle bir jüt destek malzemesi ile çiftleştirilir.

Malzemelerin çoğu yenilenebilir olduğundan linolyum, yeryüzü kaynaklarını diğer döşeme malzemelerine göre daha az çeken çevre dostu bir üründür. Bu doğal bileşenler ayrıca yaşam döngüsünün arka ucunda biyolojik olarak parçalanabilir ve / veya geri dönüştürülebilir bir ürün oluşturur.

Keten tohumu yağı özelliklerinden biri, zaman aralığı boyunca sürekli olarak oksitlenmesidir. Bunun bir linolyum zemin üzerinde yaptığı şey, malzemeyi zaman geçtikçe daha dayanıklı kılar, vinilden daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir zemin oluşturur. Uygun bir şekilde bakıldığında, linolyum vinil döşeme dışına taşabilir ve on yıllarca sürebilir.

Rönesans Linolyum Spor Zemin Kaplama
Linolyum Zemin Kaplama İstanbul
Linolyum Yer Kaplaması İstanbul
Linolyum Yer Kaplaması Nerede Kullanılır

Linolyum Çoğunlukla Faydalı Özellikler 

Linolyum çok sayıda faydalı özelliğe sahiptir:

 • Esneklik – linolyum esnek bir döşeme malzemesidir, yani bir yastık ya da “ver” anlamına gelir. Bu, özellikle mutfak gibi çok fazla durduğunuz yerlerde, daha konforlu bir zemin sağlar.
 • Dayanıklı – Linolyum döşemenin özellikleri, dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen onu dayanıklı bir döşemeye dönüştürür. İyi bakımlı bir muşamba zemin, bir ya da iki vinil zemin kaplamasıyla uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 • Anti-Bakteriyel – keten tohumu yağının sürekli oksidasyonu bakterilerin çoğalmasını zorlaştırır. Bu, mutfak ve banyo gibi bakterilere daha yatkın yerler için iyi bir seçimdir.
 • Anti-Statik – linolyumun anti-statik özellikleri, zeminde yürüdükten sonra ışık anahtarına çarpmanıza engel olur. Bu kullanışlı özellik, tozun yüzeye statik bir yükten “manyetik olarak” bağlanmaması nedeniyle linolyumun temizlenmesini de kolaylaştırır (sadece televizyon ekranınızın tozları nasıl çektiğini hatırlayın).
 • Yanmaz – linolyum döşeme kolayca yanmaz ve erimez, böylece sigara ve el sanatları tutkal tabancaları, kıvrık demirler ve benzeri eşya gibi diğer sıcak eşyalara daha toleranslıdır.
 • Renk Malzemeden Geçiyor – vinil zemin aksine, linolyum zemin içindeki renk malzemenin kalınlığı boyunca gider. Herhangi bir sıyrık veya ağır aşınma, üst aşınma ile aynı renkte olmaya devam ederek aşınma ve yıpranmanın görsel etkisini en aza indirir.
 • Onarılabilir – küçük kesikler ve oluklar, bir muşamba parçası kullanılarak tamir edilebilir, bir toza zımparalanır ve tutkalla karıştırılır ve mühürlenir. En iyi profesyonellere bırakılmış olmasına rağmen daha büyük hasarlar eklenebilir.
 • Çoğunlukla Yeşil Bir Ürün Seçimi – bundan daha önce bahsedilmiştir ancak linolyum zeminler yumuşak bir çevresel etkiye sahiptir ve çoğunlukla yeşil bir bina seçimidir. Bununla birlikte, somutlaştırılmış enerji maliyetlerini (ulaşım gibi) içeren konular da endişe verici olabilir (aşağıdaki Dezavantajlar bölümüne bakın).

Linolyum Dezavantajları

Linolyum çok iyi noktalara sahiptir, ancak birkaç dezavantajı vardır. Şu maddeleri göz önünde bulundurun:

 • Geçici Koku – Yeni muşamba, keten tohumu yağı içeriğinden dolayı belirgin bir kokuya sahiptir. Koku zamanla dağılır.
 • İyi Bir Subfloor Gerektirir – linolyum levha ve yapıştırılmış fayanslar, iyi bir pürüzsüz subfloor gerektirir, aksi takdirde herhangi bir kusur veya kusur, linolyum yüzeyine “aktarılır”. Linolyum yüzer döşeme döşemeleri kullanılırken bu kadar kritik değildir.
 • Profesyonel Kurulum Tavsiye Edilir – profesyonel montajcılar mümkün olan en iyi montajı elde etmek için dikişleri küçültmek ve mühürlemek dahil, malzemeyle nasıl çalışılacağını anlar. Linolyum tabakanın yapıştırılması gerekir ve tutkalla temas halinde genişler ve büzülür. Hem malzeme hem de araçlarla nasıl çalışılacağını anlamak, kendin yapabileceğin ortalama bir insanın eksik olabileceği bir şeydir.
 • Sızdırmaz İhtiyaçlar – linolyum gözeneklidir ve durgun su ve lekelerin uzun süreli hasar görmesini önlemek için kapatılmalı ve periyodik olarak kapatılmalıdır. Bununla birlikte, bugünün linolyum ürünlerinin çoğu fabrikada uygulanan bir sızdırmazlık maddesi ile birlikte gelir, bu nedenle seçtiğiniz ürüne bağlı olarak bu gerekli olmayabilir.
 • “Çiçek” Etkisi – linolyum ışık yokluğunda sarı (“çiçek” etkisi) olacaktır, ancak geçicidir. Bu, bir süre sonra paspasları yerinden oynatırsanız, renk farklılıklarını görebileceğinizden daha fazla bir farkındalık sorunudur. Ayrıca, renk örneklerini seçerken, son kararınızı vermeden önce ışığa alıştıklarından emin olun, böylece linolyumun gerçek rengine bakarsınız, “çiçeklenme” etkisi nedeniyle sararmış renk tonu. Karanlık bir kutudan çıkartılan fayanslar, düzeltilinceye kadar gerçek rengi tam olarak göstermeyebilir.
 • Yapılandırılmış Enerji – yapılandırılmış enerji, bir ürünün üretilmesi ve piyasaya sunulması veya sonuçta nerede kullanılacağı için gereken kaynakları içerir. Avrupa’da muşamba döşeme yapılır. Bazıları, materyali Avrupa dışından ve Kuzey Amerika’ya taşıma konusundaki enerjiyi, ‘yeşillik’ denklemine çarpan bir şey olarak görüyor.

Linolyum Formları

Tabaka ve fayans formları, alt zemine yapıştırılmıştır. Yüzer fayanslar, “yüzer” zemin olarak adlandırılanları (çivilenmemiş, yapıştırılmamış veya alt zemine sabitlenmemiş olan anlamına gelir) oluşturmak için, birbirine fayansların yerleştirildiği laminat parkelere benzer. Bu karolar genellikle birkaç boyutta gelir ve kare veya tahta şeklinde olabilir.

Yüzen bir zeminin yararı, kendinizi yapıştırılmış sac veya fayanstan daha kolay döşemeniz ve döşemeyi bitirdikten hemen sonra zeminde yürüyebilmenizdir. Bununla birlikte, laminat parke gibi, alt zemine yapıştırılmış olan muşamba ile karşılaştırıldığında üzerinde yürürken “içi boş” bir ses olabilir.

Levha muşamba ve ve yüzmeyen fayans, doğru montaj için bir yapışkan gerektirir. Bazı ürünlerin evinizin ortamını nasıl etkilediğiyle ilgileniyorsanız, muşambayı yapıştırmak için düşük bir VOC yapıştırıcısı seçin. VOC’ler veya uçucu organik bileşikler, gazdan salınan (yayılan) kimyasallardır ve genellikle güçlü ve / veya sakıncalı kokularla ilişkilidir.

İstanbul Linolyum Zemin Kaplama

Linolyum Renkler ve Stiller

Linolyum zemin üzerindeki çeşitli baskı ve web makalelerine bakarsanız, zıt renkli kenarlıklara veya karmaşık tasarımlara sahip, zengin renkli zeminlerin bazı resimlerini göreceksiniz. Akılda tutmanız gereken şey, bugün üretilen linolyum ürününün hemen hemen tümünün katı renklerde üretilmesidir – çok çeşitli baskılarda değil.

Mevcut renk yelpazesi üreticiye göre değişir, ancak ağırlıklı olarak katı veya mermer bir desende sunulurlar. Peki, resimlerde gördüğünüz karmaşık ve kenarlıklı tasarımlardan ne haber? Bu desenler, yaprak muşamba içine yerleştirilmiş kontrast renkler kullanılarak veya farklı renkli muşamba karolar kullanılarak elde edilir. Her çeşit desen ve tasarımla ‘önceden basılmış’ olan vinil döşeme gibi değil. Kontrast kenarlıklı veya başka bir tasarıma sahip bir muşamba zemin için bir arzu, kesme ve dikiş içerdiğinden profesyonel montajı düşünmek için başka bir nedendir.