SIKÇA SORULAR SORULAR

Pvc nedir?

PVC, genel deyimi ile ”vinil” , (Poli Vinil Clorür) kelimesinin kısaltılmış şeklidir ve petrol (veya doğalgaz) ile tuz’dan petrokimya tesislerinde üretilen bir polimer türüdür. Çeşitli katkı maddeleri ile harmanlandıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilerek plastik haline getirilir ve kullanılır. PVC, polimer zincirinde klor otomu taşıyan ender termoplastiklerdendir. Klor içermesi nedeni ile PVC’nin alev alma sıcaklığı yüksektir, alev tutuşduğunda kendiliğinden hemen söner. PVC çok yüksek sıcaklarda termal olarak kolaylıkla bozulur ve korrozif bir gaz olan hidroklorik asit çıkartır. PVC, diğer polimerlere kıyasla daha fazla miktarda ve çeşitte katkı maddesi ile karıştırılabilir. Bu nedenle de, PVC plastik malzemenin maliyeti nispeten düşüktür; genel ve çok amaçlı kullanım sağlar. PVC, Polietilen’i takiben en çok kullanılan bir polimer türüdür.

Pvc nerelerde kullanılır?

PVC,ilk kez 1920’li yıllarda sentezlenmiş ancak 1930’lu yıllardan sonra kullanılmaya başlanmış ve kullanımı özellikle II. Dünya Savaşı yıllarında artmış; son 20-30 yıllık süreçte ise en yaygın kullanılan polimer türlerinden biri olmuştur.Otomotiv ve inşaat sektörü başta olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır.
Pvc, inşaat sektöründen duvar-yer kaplaması malzemesi yapımında oldukça fazla kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Pvc Zemin Kaplama Kullanım alanları ve Avantajları;

 • Homojen vinil zeminlerimizin her biri, özel uygulamalar için özel özellikler sunar, böylece uygulamanız için daima uygun bir zemin bulabilirsiniz.
 • Renk seçenekleri bakımından mimari seçimi kolaylaştırmaktadır.
 • Kepli yastık dönüşlü süpürgelik oluşumunda malzeme kıvrımlar ve kaynaklar için idealdir.
 • Pur koruma kürleri sayesinde bir çok kimyasallara karşı dirençlidirler.
 • Kir ve Leke tutmazlar,
 • Yüzeyi uzun yıllar Cila gerektirmeyen ürünlerdir,
 • Ağır ayak ve tekerlekli yük trafiğine karşı dayanıklı,
 • Geniş renk ve desen koordinasyon paleti zemin kaplama,
 • Aşınmaya dayanıklı, kirlenmeye karşı direnç, antibiyozide iyi,
 • Çevre Dostu, Güvenli, sağlıklı, zararsız. Nem geçirmez, anti-mikrobiyal, yangın dayanımı
 • Y.25.116/A10 – Y.25.116/A11 – Y.25.115/A12 Bayındırılık pozlarına uygundurlar.
 • Antistatik,Antibakteriyel ve akustik özelliğe sahiptirler.
 • Alkol bazlı el dezenfektanlarının zarar görmesine karşı dayanıklıdır.
 • Yüksek dereceli, ışık yansıtıcı renkler seçildiğinde enerji tasarrufuna yardımcı olur.
 • Gevşek tabaka kullanımları için 19dB’lik etki sesi azaltma özelliğine sahiptir.
 • Antibakteriyel olup İnsan sağlığına zararlı ağır metaller içermezler,
 • Kaymaz zemin olarak eğimli ve ıslak hacimlerde performans göstermektedir,

Linolyum Zemin Kaplama Nedir?

Linolyum üretiminde kullanılan önemli hammaddeler keten tohumu tohumlarından elde edilen keten tohumu yağı , kontrollü ormancılık tarlalarından elde edilen üretim atıkları olarak odun unu ve liflerinin üzerinde linolyumun bulunduğu malzemeyi sağlayan bir mahsul olan jüt takvim halinde.

Marmoleum döşemeyi özel yapan, tamamen doğal ortamlarından elde ettikleri hammaddeden, çoğunlukla sadece 12 aylık bir sürede, çoğunlukla büyüdükleri ve yenilendikleri yerlerdir. Jüt ve keten, tıpkı buğday veya mısır gibi hasat edilebilen yıllık ürünlerdir. Reçinenin çıkarılması sürekli bir işlemdir, oysa kereste endüstrisinden bir atık madde olan odun unu Avrupa’daki üretim ormanlarından elde edilir. Kireçtaşı bolca mevcuttur.

Linolyum Döşeme Özellikleri

 • Dayanıklılık:Linolyum döşeme, malzeme yüzeyindeki çiziklere, oyuklara ve marslara karşı oldukça dirençlidir. Çoğunlukla, yeni üretim prosesleriyle çatlama hasarı hafifletildi ve uygun bir su sızdırmaz montaj ve düzenli sızdırmazlık bakımı ile kıvrılma önlendi.
 • Solmaz:Linolyum döşemede bulunan renk tonları ve desenler aslında aşınma tabakası boyunca uzanır, bu nedenle zaman içerisinde malzemenin yüzeyinde solma ve kıvrılma görmezsiniz.
 • Anti-Statik:Bazı döşeme malzemeleri toz ve kir biriktirme, tutma, ardından üzerine yürüdüklerinde tekrar havaya yayma eğilimindedir. Bu, astımlı bireylerde alerjik reaksiyonları veya solunum problemlerini tetikleyebilir. Bununla birlikte, linolyum doğal olarak bu zararlı parçacıkları yüzeyinden kovmasına neden olan antistatik bir özelliğe sahiptir.
 • Anti-Mikrobiyal:Linoleum, mikropların ve mikroskobik organizmaların büyümesini doğal olarak engeller, bu da onu okullarda ve hastanelerde popüler bir materyal yapar.
 • Nem:Linolyum gözenekli bir malzemedir ve uygun şekilde kapatılmazsa su ile zarar görebilir. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde yerleştirilmiş ve düzenli olarak bakımı yapılan bir muşamba döşeme uygulaması, su ve nemden kaynaklanan hasara karşı dayanıklıdır ve bu malzemeyi banyolarda ve mutfaklarda kullanıma uygun hale getirir .
 • Konfor:Linolyum yer döşemesi yumuşak ve rahattır ve soğuk havalarda bile ılık kalma eğilimindedir.
 • Kurulum:Linolyum kurulumu nispeten basittir ve harç kullanılmasını gerektirmez. Yapışkanların gerekmemesi için genellikle yüzer bir döşeme olarak monte edilebilir. Karo ve tahta linolyum, levha malzemelerden çok daha kolay çalışır.
 • Tarz:Bu malzeme Viktorya döneminde popüler hale geldiğinden, vinil veya kauçuk gibi çağdaş meslektaşlarından bazılarına kıyasla antikalarla ve diğer klasik tarz mobilyalarla daha rahat bir şekilde karışmasını sağlayan bir tarih duygusuna sahiptir.
 • Yükseltmeler:Daha pahalı olan muşamba karolar ve kalaslar, sertleştirilmiş yüzeylere veya bu döşeme malzemesinin olumlu yararlarının çoğunu artırabilecek daha kalın bir gövdeye sahip olacaktır.

Linolyum Zemin Bakımı

Linolyum, kir ve toz partiküllerini püskürtmeyi önleyen ve bakımı kolay olan çizilmeye ve lekeye dayanıklı bir malzemedir. Temizlik, yüzeydeki kalıntıları gidermek için sadece düzenli vakumlama ve ara sıra paspaslama gerektirmelidir.

Bir linolyum zemini temizlerken sert alkali kimyasalları ve amonyak bazlı temizlik maddelerini kullanmayın.

 

Lüks Vinil Karo (LVT) Nedir?

LVT Döşeme Nedir?

Lüks vinil karolar için kısa olan LVT, taş veya ahşap gibi sert yüzey döşeme malzemelerini çoğaltmak için tasarlanmıştır , ancak daha birçok pratik yarar sağlar. Plakalarda veya fayanslarda bulunan LVT, gerçekçi bir fotografik baskı filmi ve çok çeşitli tasarım konseptleri açan şeffaf bir vinil katman kullanır. En eğitimli gözler bile, LVT’yi taklit ettiği ürünlerden ayırmakta zorlanıyor.

Lüks Lvt Döşemeyi Belirleme Nedenleri

 • Geniş format şekilleri ve boyutları dahil modüler esneklik
 • Eşsiz tasarım ve desenler yaratmanın yanı sıra geniş bir koordineli renk paleti ile yön bulma hedefi ve etkileşim çözümlerini oluşturmak kolaydır
 • Yüksek kalitede baskı teknikleri ve özel kabartma yöntemleri ile her tasarıma gerçekçilik katın
 • Dayanıklı, uzun ömürlü performans – ağır ayak ve tekerlekli yük trafiğine dayanır
 • Kültürlenmiş elmasla kaplanmış kaplama – çizilmelere, lekelere, çizilmelere ve alkol bazlı el dezenfektanlarının zarar görmesine endüstri lideri direnç sağlar
 • Kolay bakım – daha az temizlik süresi ve kesinti
 • Özel tasarımlar için döşemesi kolay

Self Levelling Şap Nedir?

Çok düzgün zemin isteyen kaplama malzemeleri için self levelling şap kullanmak bir zorunluluktur. Çünkü; helikopterle düzeltilmiş şaplarda bile şapın kendi içinde milimetre mertebesinde de olsa, dalgalanmalar ortaya çıkmaktadır. Bu dalgalanmalar son kat kaplamalarda ve özellikle parlak – yarı mat kaplamalarda kendisini daha çok gösterir. Bu nedenle, çok düzgün yüzeyli şap dökmek istendiğinde veya şapı istenilen bir kotta ve terazisinde dökmek gerektiğinde kendiliğinden yayılan hazır şap kullanılması bir zorunluluktur.

Self Levelling Şap İle İlgili Nasıl Teklif  Veriyoruz?

Yer istanbul olarak self levelling uygulamalarında, teknik ekibimiz tarafından zemin durum tespiti yapılmadan uygulama fiyatı vermemekteyiz. Eğer, uygulama yaptıracak müşteri bir profesyonel ise, müşterinin zemin hakkındaki bilgileri bizim için son derece önemlidir; yani bu bilgilerde(beton nasıl dökülmüş, dozajı nedir, kürleme yapılmışmı vb)bizim için durum tespiti yerine geçer. Bu bilgiler bizim için yeterli olursa zemin nemi, uygulama kalınlığı ölçülüp ve uygun astar seçilerek fiyatlandırma aşamasına geçilir.Uygulama kalınlığı zeminde lazer nivo ile kalınlık taraması yapılarak saptanır. Böylelikle, kullanılacak net malzeme miktarı tespit edilir. Tüm bu bilgiler ışığında müşteriye yazılı teklif bildirilir. Teklif aşamasına kadar olan bütün çalışmalar için müşteriden herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Çünkü; bize göre tüm bu çalışmalar doğru uygulama için bir zorunluluktur.

Self Levelling Şap Nasıl Uygulanır?

 a) Uygulama öncesi yapılan büro çalışmaları:

Zemin koşulları self levelling şap için uygunsa kaplanacak nihai kaplama türüne ve maksimum uygulama kalınlığına göre kullanılacak self levelling ve astar belirlenir. Zemin rölövesi çizilir. Ve bu rölöve üzerinde karolaj yapılarak her bölgede lazer nivo yardımı ile kot taraması yapılır. Bu bilgiler bilgisayar ortamında çizilir ve kot değerleri girilerek o zemin için ne kadar miktarda şap ve astar gideceği belirlenir.

b) Uygulama aşamasındaki şantiye çalışması:

Sorunsuz zeminlerde uygulama: Zemin süpürülüp temizlenir. Varsa, oynayan kalkan kısımlar tamir edilir. Ve cinsi önceden tespit edilmiş astar (epoksi veya dispersiyon esaslı) zemine uygulanır. Astarın kurumasının ardından, zemini istenilen nihai kota getirmek için dolgu pulcukları ve ipler ile dolgu biçimi oluşturulur. Ve katalog değerlerine göre hazırlanan şap zemine dökülür. Mala ile yüzey düzeltilir, kirpi rulo ile yüzey taraması yapılarak olası hava kabarcıklarının alınmasının ardından yüzey, hava cereyanından uzak kalacak şekilde kurumaya bırakılır.

Sorunlu zeminlerde: Eğer zemin self levelling için uygun yapıda değilse öncelikle mevcut zeminin düzeltilmesi gerekmektedir. Bu aşamada zemin tozuma durumuna ve kalkma, kabarma yapıp yapmadığına bakılır. Eğer zeminde tozuma var ise şap öncesi zemine epoksi astar emdirilerek (0,50-2,00kg/m2 sarfiyatında epoksi kullanılır) zeminin güçlenmesi sağlanır. Epoksi üzerine temiz silis kumu serpilerek (1,50kg/m2 sarfiyat) epoksi üzerinin pürüzlü olması sağlanır. Epoksi astar bir gün sonra kurumuş olur. Zemindeki serbest kumlar süpürülerek normal uygulama gerçekleştirilir. Eğer zemindeki tozuma ve kalkmalar epoksi astar emdirilmesi ile geçmeyecek kadar fazla ise mevcut zemin kısmen veya tamamen kaldırılır. Yeni klasik şap dökülür. Ve self levelling uygulaması bu sağlam şap üzerine yapılır.

Self Levelling Şap Hangi Zeminlere Uygulanır?

PVC ve lineloum zemin kaplamalarının, lamine-laminat parke uygulamalarının, karo halı kaplamalarının, ince epoksi zemin uygulamalarının altına gerekli olan düz zemin için self levelling şap uygulamaları yapmaktayız.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi hem reçinelerden hem de sertleştiricilerden oluşan bir sistemdir. Bu iki bileşen bir arada karıştırıldıktan sonra, kimyasal bir reaksiyon tetiklenir, bu da zeminin yüzeyine iyi bağlanan sağlam ve sert bir plastik yüzeye neden olur. Substrat tipik olarak betondur, ancak başka tiplerde de olabilir (aşağıda tartışılmaktadır).

Bir epoksi zemin kaplaması, çok sayıda epoksi katmanının uygulanmasını gerektirir. Daha ince kaplamalar daha ucuzdur, ancak daha yumuşak ve dolayısıyla daha kaygan olurlar. Ayrıca zemindeki kusurları göstereceklerdir. Daha kalın kaplamalar için bunun tersi geçerlidir. Zeminde kayganlık olmazken, kusurlar giderilecektir.

Epoksi Zeminlerin Artıları:

Görünüm

Ortalama bir garaj tabanına kıyasla, epoksi zeminler aydınlık ve profesyoneldir. Tek başlarına görünmeleri onları kullanmaya başlamasını sağlar. Pürüzsüz ve pürüzsüz yüzey aynı zamanda süpürme ve bakımı çok kolaydır. Bu tür zeminlere fazla yapışmadığından, pisliği temizlemek çok kolaydır.

Ödenebilirlik

Diğer döşeme türleriyle karşılaştırıldığında, epoksi döşemelerin metrekare başına maliyeti yenmek zordur. Doğrudan beton ve diğer döşeme türlerine monte edilebildiğinden, kurulum maliyetleri diğerlerine göre biraz daha düşüktür. Fiyatlandırma, epoksi zemin kaplamalarında bulabileceğiniz en büyük ve en acil avantajlardan biri olmaya devam ediyor.

Direnç

Epoksi zeminler hemen hemen her şeye karşı çok dirençlidir – yağ, benzin, çamaşır suyu, şanzıman yağı, temizleyiciler ve daha fazlası. Bu, sık sık garajlarda ve otomotiv endüstrisinde kullanılmasının temel nedenlerinden biridir. Dayanıklı kimyasal dökülmelere / temizleyicilere ek olarak, epoksi zemin kaplaması da ısıya ve suya dayanıklıdır. Kaplama üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan birçok kimyasal dökülmelere karşı neredeyse geçirimsizdir.

Bir başka profesyonel de bu zeminlerin bakteri ve mikroplara karşı dirençli olması, bu da sanitize edilmelerini çok kolaylaştırır. Bu nedenle epoksi hastaneler ve klinikler için mükemmel bir seçimdir.

dayanıklılık

Dayanıklılıkları için belirgin bir şekilde değer verilen epoksi zeminler, diğer birçok zemin tipinden daha uzun bir ömre sahiptir. Onu döken tek malzeme betondur, ancak uygun şekilde kapatılması ve bakımı gerekir. Ayrıca, bir epoksi zemin kaplaması için yine de beton gerekli. Epoksi zemin kaplaması, betonun son derece dayanıklı olmasını sağlar. Ayrıca yorulma önleyici faydalar da sağlarlar ve harç veya tutkal olmadan çimentoya kolayca sürülebilirler.

Koruyucu

Epoksi zemin kaplama, temel betonu nemden, lekelerden, greslerden ve çatlaklardan korur. Uzun vadede, bu halı veya harç temizleme ihtiyacını ortadan kaldırarak temizlik ve bakım maliyetlerinde büyük ölçüde tasarruf sağlar. Ayrıca sunduğu koruma süresi ve seviyesi için de oldukça makul fiyatlı.

Uzun yaşam

Epoksi kaplama birçok yer döşemesinden daha uzun sürer. Doğru takıldığında, çatlama veya soyulma olmadan birkaç yıl sürebilir. Dayanıklılığın yanı sıra, ömrü ticari ve endüstriyel kullanım için popüler hale getirir.

Çeşitlilik

Epoksi zeminlerinizi de dekore etmek için mükemmel bir seçimdir. Kusursuz, pürüzsüz, zarif ve zarif bir parlaklık kazandıran çeşitli renklerde mevcuttur. Döşeme ayrıca geleneksel veya kişiselleştirilmiş desen ve tasarımlar halinde düzenlenebilir. Seçenek sayısı, sade betonu yükseltmek ve bir ev veya ofis ortamını iyileştirmek için ekonomik bir yol yapar.

KAUÇUK ZEMİN

Kauçuk döşeme, doğal ağaç kauçuktan veya araç lastiklerinden geri dönüştürülmüş kauçuktan yapılan döşemedir. Spor salonlarında, hastanelerde, fabrikalarda ve diğer ticari bina ve tesislerde kaymaya karşı dayanıklılığı ve dayanıklılığı nedeniyle uzun lanse, mutfak, garaj, oyun odası ve diğer konut uygulamalarında kauçuk zemin kaplaması giderek artmaktadır . Konut ve ticari teftiş yapan InterNACHI denetçilerinin çeşitli mekanlarda kauçuk zemin kaplamaları ile karşılaşmaları muhtemeldir, bu nedenle durumlarını ve sık karşılaşılan kusurları nasıl kontrol edeceklerini bilmek müşterilere doğru şekilde tavsiyede bulunmalarına yardımcı olabilir.

Kauçuğun Kısa Tarihi

Eski Mayalar, M.Ö. 1600 yılına kadar, bitki ve ağaç özlerinden kauçuk toplar çıkardılar. Erken 19 inci yüzyılda, vulkanizasyon olarak adlandırılan bir süreç, yüksek ısı altında, kauçuk ile buluş sahipleri, Charles Goodyear ve Nathaniel Hayward karışık kükürt ve diş eti plastik daha esnek bir ürün yaratmak için. Malzeme sıkıntısı ve erken 20’de daha da dayanıklı kauçuk talebi inci yüzyılda insan yapımı malzemelerle tamamen yapılmış sentetik kauçuk yaratılmasına yol açtı. Günümüzde, zemin yapımında kullanılan kauçuklar sentetik olabilir, esas olarak kullanılmış araba ve kamyon lastiklerinden geri dönüştürülebilir veya doğal, Hevea brasiliensis kauçuk ağacından elde edilen özütden elde edilebilir .

Kauçuk Döşemenin Avantajları

Benekli ve birbirine geçmekten mermerin ucuz taklitine kadar çok çeşitli desenlerde mevcut olan ve sayısız renkte kauçuk, ev sahiplerine mükemmel tasarım esnekliği sağlar. Tasarımlar, bir hastanedeki yolları tanımlamak için kalın çizgilerin eklenmesi gibi uygulamalarına uyarlanabilir.

Kauçuğun diğer zemin türlerine göre diğer bazı avantajları şunlardır:

 • Tutkal gerekli olmayabilir. Diğer döşeme seçeneklerinin çoğundan farklı olarak, kauçuk karolar (kurulum gereksinimlerine bağlı olarak) genellikle sadece halı bandı gerektirir veya hiç yapıştırıcı gerektirmez. Bu, montajı kolaylaştırır ve iç mekan hava kalitesini diğer zemin kaplama ürünlerinin montajı için gerekli tutkalın saldığı koku ve toksik bileşiklerden korur.
 • Kauçuk zemin kaplama, uzun ömürlülük açısından birçok zemin türünü yener. Düzgün bir şekilde bakım yapıldığında, bir binanın kullanım ömrü boyunca dayanabilir. Kauçuğun üzerine dayanıklılığını artırmak için bir üretan uygulanabilir ve son ürüne parlak bir görünüm kazandırır.
 • Eklemler üzerinde kolay ve uzun süre ayakta durması rahat, kauçuk zeminlerin içsel esnekliği, seramik karolar ve diğer alternatiflerin aksine, düşmüş kırılmaları korur. Bu kalite aynı zamanda zemini üzerine düşen eşyalara karşı korurken, ahşap, seramik ve muşamba zeminler daha kolay talaş ve çiziktir. Spor salonu zeminleri genellikle kullanıcıları koruyabilen ve aynı zamanda düşmüş halterlerden ve diğer atletik ekipmanlardan gelen etkiyi emebilen kauçuktan yapılmıştır.
 • Çevreyle konuşursak, kauçuk döşeme düşük etkilidir. ABD Çevre Koruma Ajansı’na göre, ABD yılda yaklaşık 290 milyon hurda oto lastiği üretiyor ve bu da tüm katı atıkların% 2’sini oluşturuyor. Milyonlarca hurda lastiği gömülü veya yanmış, hava ve suyu benzen, stiren, fenoller, bütadien ve diğer toksik kimyasallarla dolduruyor. Lastiklerin yeniden yeni lastikler haline getirilmesi, ürün kalitesi kısıtlamaları ile sınırlıdır, ancak kauçuk zemin kaplaması için kolaylıkla yeniden kullanılabilir ve en büyük ve en sorunlu atık kaynaklarından birini hafifletir. Kauçuk döşeme ayrıca yıllar sonra kaldırılabilir ve yeni binalara yeniden takılabilir, böylece yeni döşeme malzemesi üretmek için enerji harcaması ve kaynakları tüketme ihtiyacı ortadan kalkar. Doğal kauçuk sorumlu bir şekilde toplanan ve yenilenebilir bir kaynak olan ağaçlardan alınır.
 • Akustik olarak yalıtkandır. Kauçuk vinil, fayans ve diğer sert yüzeylerden çok daha iyi ses yalıtımı sağlar. Gıcırtıları önlemek için ahşap zeminlerin altına bile monte edilebilir.
 • Antistatiktir, bu nedenle kuru kışlarda statik şoklar yaratmaz.
 • Muhtemelen en büyük varlığı, doğal olarak kaymaya karşı dayanıklı olmasıdır. Kauçuk, döşeme alternatiflerine göre ıslak ve kuru koşullarda yüksek sürtünme katsayısına sahiptir, bu onu havuzlar ve diğer kaygan alanlar çevresinde iyi bir malzeme yapar. Düğmelerde dokulu bir yüzey kayma direncini daha da artıracaktır. Bu kaliteyi daha iyi göstermek için, milyarlarca istekli gözün jimnastikçilerin terli zeminde sıçradığını ve indiğini izlediği Olimpiyatları düşünün. Bu şartlar altında bir kayma felaket olabilir, bu yüzden Olimpiyat tabanları lastikten yapılmıştır.

ESD Döşeme Nedir, Nasıl Çalışır ve Neden İhtiyacımız Var?

ESD Döşeme sistemi Arzu edilen kontrollü bir topraklama noktasına boşaltmak için elektrik statik yük (bir kişinin bir polimer zeminde hareket etmesinden bir insanda BVG veya Vücut Gerilim Üretimi birikimi olarak bilinir) olarak bilinen bir boru görevi görür. Elektrik akımının ve tahliyenin bu yönlendirilmiş ve kasıtlı akışı, imalat sırasında hassas elektronik bileşenlere zarar verebilecek yanlışlıkla elektrostatik boşalma potansiyelini büyük ölçüde azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur. En küçük ve genellikle fark edilmeyen ESD boşalması hassas elektronik bileşenler üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Günümüzün daha küçük ve daha elektrostatik açıdan hassas mikroçip bileşenleri ve baskılı devre kartlarıyla (PCB), üreticiler kalite kontrol ve üretim süreçlerinin bir parçası olarak bileşen arızası ve hurda oranlarını sınırlandırmak için ESD kontrol ve önleme programları geliştirmekle görevlendirilmiştir.

ESD Zemin Kaplama Neden Önemli?

İstenmeyen statik boşalma sonucu riski yanıcı ortamlarda patlamaya neden olan istenmeyen kıvılcım oluşması durumunda olduğu gibi aşırı derecede kritik olanlardan (hayatı tehdit eden), daha hafif olan insanlarda statik boşalma sıkıntısının ortadan kaldırılması durumunda olduğu gibi daha genel olabilir “şok”.

Çoğu zaman, elektronik endüstrisinde bir ESD Katına (genellikle tüm ESD programının kritik bir bileşeni olarak) ihtiyaç duyulur. Bu özellikle devre kartı montajı ve üretiminde geçerlidir. Bu devre kartlarında, çok küçük statik boşalma sarsıntılarıyla tahrip edilebilecek veya “kızartılabilecek” binlerce mikroskobik elektrik devresi bulunur. Temel olarak, bu devre kartlarından birine statik olarak boşalma, evinizde bir sigortayı veya devre kesiciyi üfleme etkisiyle aynıdır. Bu arızalardan bazıları kalite kontrol sürecinde hemen tespit edilebilir. Bu başarısızlıklar yıkıcı başarısızlıklar olarak kategorize edilir. Bununla birlikte, bazı arızalar kalite kontrolünde tespit edilemeyecek kadar küçüktür ve hatalı devre kartı kısmı olan ürün son kullanıcıya veya tüketici pazarına gönderilir. Gizli başarısızlıklar olarak bilinen bu başarısızlıklar, Ürün sahada kullanılmaya başladığında genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tür arızalar beklenmedik, maliyetli garanti talepleriyle sonuçlanır ve bir elektronik bileşen üreticisinin itibarını zedeleyebilir.